Voskování podlah Linoleum
Voskování podlah linoleum – rozdíl mezi podlahami
Zásadní rozdíl mezi linoleem a linem je v jejich složení. Linoleum je tvořeno přírodními materiály, a to jutovou tkaninou, lněným olejem, korkovou, dřevěnou nebo pískovcovou moučkou, pryskyřicí a barevnými pigmenty. Zatímco lino neboli PVC (polyvinylchlorid) je syntetického původu. Jedná se o velmi oblíbený druh podlahové krytiny, který je vyroben ze syntetického materiálu – polyvinylchloridu. Tento materiál je velmi pružný a má dobrou schopnost navrátit se do původního stavu.
Většina lidí si tyto dva zcela odlišné materiály plete a v chápání pojmů linoleum, lino, podlaha z PVC či vinylová podlaha, panuje stále chaos. Velmi známý pojem lino nám navíc asociuje podlahové krytiny nabízené před rokem 1990 a ještě krátce poté, jež byly prodávány v omezeném množství barev a vzorů.
Linoleum se vyrábí v rolích, čtvercích či lamelách a na trhu je nabízeno v široké škále odstínů a vzorů, které lze vzájemně kombinovat a vytvářet tak nejrůznější podlahové obrazce, bordury a intarzie. Marmoleum lze velmi dobře svařovat, spáry jsou téměř neviditelné a díky tomu je možné z ní vytvářet různé obrazce, vzory a bordury podle vašich návrhů a fantazie. Svou tvárností tak může tato podlaha dodat vašemu interiéru punc originality a jedinečnosti.
VOSKOVÁNÍ LINOLEA – TECHNOLOGIE PŘÍPRAVY PODLAH
Pro přípravné čištění linolea / elastických podlahovin je nutné používat výrobcem doporučené čističe, které jsou kompatibilní s výrobními povrchovými úpravami. Při manuálním nebo strojovém čištění všech polyuretanových povrchů je nezbytné používat vhodné PU-čističe. Pro linoleum s výrobní akrylátovou úpravou jsou dobré čističe na bázi vysoce kvalitních povrchově aktivních látek a s obsahem mýdla pod 5%.
Přípravné čištění linolea a námi používaná technologie orbitálního čištění je nejúčinnější kombinovaný systém hloubkového & vibračního čištění a renovace podlah a povrchů – technologie ORBOT. Tato technologie umožňuje orbitálnímu čistícímu zařízení velmi významně překonat současně běžně používané čisticí stroje z hlediska dosaženého výsledku. Technologie orbitálního čištění je univerzálnější než standardní rotační zařízení a může pracovat na různých podlahových površích > jako jsou koberce, kámen, dlaždice a spáry, dřevo, vinyl, beton, epoxid a mnoho dalších povrchů.
Orbitální mechanika umožňuje strojům současně vibrovat a rotovat. Tato akce dvojitého pohybu odlišuje čisticí stroje Orbital od konkurence. Speciální orbitální technologie výrazně zlepšuje mechanickou čisticí sílu. To minimalizuje nebo dokonce eliminuje další faktory.
ZÁVAZKY PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A JAKOSTI PODLAH
- pro většinu aplikací se používá pouze voda bez chemie nebo šetrná ECO chemie
- Orbot™ systém používá až 10krát méně vody ve srovnání s tradičními metodami
- nízká spotřeba čisticích prostředků vede ke zlepšení kvality vnitřního vzduchu
- nízká spotřeba chemických látek vede k delší životnosti podlah
- odstranění vosků a ochranných emulzí je možné provést i bez použití chemikálií
- zamezení možného poškození podlahy bez jednostranného rotačního pohybu
Orbot™ systém používáme téměř na jakoukoli podlahu s jakýmkoliv nástrojem – od diamantových brusných padů až po bavlněné leštící podložky a povrch tedy můžeme čistit rychle a efektivně – leckdy pouze vodou.
ORBITÁLNÍ PATENTNÍ SYSTÉM
Systém pracuje s tzv. orbitální technologií o průměru 1500 otáček za minutu a vibračním kombinovaným pohybem 80 otáček za minutu. Tato speciální technologie kombinuje dva mechanické pohyby jeden s druhým: orbitální a rotační. Tento speciální pohybový vzor vytváří velmi silnou formu vibrací a liší se centrálně od běžných jednodiskových strojů provádět pouze rotační pohyby. Tato vibrace je hlavním faktorem pro vynikající výsledky čištění při základním a údržbovém broušení , čištění, revitalizaci, leštění na všech typech podlah (kámen, PVC, bezpečnostní podlahy, koberce, dřevo atd.). Naše práce je nejen bezpečnější, ale i efektivnější!
Orbitální technologie vytváří tisíce malých drah, které zakroužkují každý pór podlah a to 25krát za sekundu > díky tomu je hloubkově čistí, oživují vzhled podlah z PVC (lina, epoxidu, linolea, marmolea, ESD podlah, kaučuku, přírodních materiálů.
Certifikované hloubkové čištění podlah patentním systémem ORBOT™ je certifikovaná metoda pro renovaci – hloubkové čištění – údržbu a leštění všech typů podlah. Systém disponuje certifikací od asociace Carpet & Rug Institute (CRI).
VOSKOVÁNÍ LINOLEA – OCHRANNÉ NÁTĚRY PODLAH
Elastické (lino, PVC, kaučuk, linoleum, marmoleum) podlahoviny patří dlouhodobě mezi nejprodávanější krytiny. Ročně je jen v České republice položeno několik milionů metrů čtverečních. Typickými představiteli jsou podlahoviny z PVC (Polyvinylchlorid – moderně označovaný jako Vinyl), linoleum (směs přírodních komponentů – lněný olej, pryskyřice, dřevitá a korková moučka, vápenec, přírodní pigmenty a juta) a kaučuk (podlahoviny z přírodního, umělého a syntetického kaučuku, obsahují minerály z přírodních nalezišť a barevné pigmenty). Všechny typy elastických podlahovin se vyrábějí jak v pásech (rolích), tak také v dílcích (pásy nebo čtverce). Vinyl a linoleum se používají také jako povrch u vícevrstvých plovoucích podlah. Typ konstrukce, výrobní povrchová úprava, způsob pokládky a provozní zatížení jsou poté rozhodující pro to, jaký zvolit způsob údržby, ochrany povrchu a jak provést případnou renovaci povrchu.
Výrobci elastických (lino, PVC, kaučuk, linoleum, marmoleum) podlahovin nanášejí již ve výrobním procesu na povrch krytiny ochranné nátěry. Nejčastěji se používají výrobní PUR – polyuretanové nátěry (všechny typy PVC a některé typy linolea) nebo akrylátové nátěry (linoleum s povrchovou úpravou LPX, Topshield, Topshield 2). Výjimku tvoří kaučuk, u kterého se při výrobě zahušťuje povrch a žádné výrobní úpravy se neaplikují. Velmi malé procento tvoří elastické podlahy, které žádnou výrobní úpravu povrchu nemají.
VOSKOVÁNÍ LINOLEA – OCHRANNÉ POLYMERNÍ NÁTĚRY
Výrobní úpravy povrchu chrání elastickou podlahu při pokládce a během prvních měsíců provozu. Zpravidla jsou plně dostačující pro objekty s mírným provozem při střední a vyšší zátěži je dle našich zkušeností doporučeno provedení aplikace ochranného nátěru.
Na rozdíl od PUR-povrchů, jsou akrylátové či polymerní výrobní úpravy chemicky odstranitelné. Nejsou ovšem tak odolné vůči mechanickému zatížení a nesnesou působení některých chemikálií, silných dezinfekčních prostředků, alkoholů, posypové soli apod. Při mechanickém nebo chemickém poškození povrchu se tento ochranný film chemicky odstraní a znovu se vytvoří. Po dokonalém odstranění akrylátového výrobního filmu může být pro nové ošetření poté použit buď opět polymerní nátěr na bázi akrylátu, nebo může být provedena také permanentní dlouhodobá renovace povrchu některou dvou komponentní PU-ochrannou vrstvou, která je vhodná pro přírodní linoleum. Tím se vytvoří vysoce mechanicky a chemicky odolný povrch s dlouhou životností.
V případě jemného či hlubšího poškrábání nebo otěru podlahy, je nutné přistoupit k renovaci povrchu. Renovace se provádí 2-komponentními polyuretanovými laky vhodnými pro elastické podlahy. Jejich složení zaručuje dokonalé přilnutí k výrobnímu PUR-povrchu, stejnoměrný optický vzhled, vysokou odolnost vůči zatížení a dlouhou životnost. Na trhu najdeme také speciální velmi hustě zesíťované PU-laky, které jsou odolné vůči barevným chemikáliím, barvám na vlasy, jodovým preparátům, širokému spektru dezinfekčních prostředků a mají odolnost vůči migraci změkčovadel z gumy do PVC. Uživatel si může při renovaci povrchu zvolit optický vzhled od extra matného provedení, přes matné, až po velmi lesklý povrch.
Voskování linolea (polymerizace) zabraňuje před nadměrným opotřebením a ušpiněním. Díky povrchové úpravě a vrstvě získá podlaha také vlastnosti proti uklouznutí a mnohem lépe se udržuje v čistotě. Základem procesu je velmi důkladné mechanické očištění podkladu případné odstranění starých polymerů – strhávačem vosků, neutralizace a vyschnutí, nanesení ochranné polymerové vrstvy.
Voskování linolea metodou tzv. polymerizace je proces nanesení polymerové disperze na voděodolné a lakované podlahové krytiny typu dřevo, korek, parkety, laminát, přírodní lakované povrchy. Vznikne tak jednolitá vrstva, která uzavře její povrch a vyplní mikro póry. Takto ošetřená podlaha je zabezpečená před nadměrným opotřebením, méně se špiní a snadno udržuje. Má také velmi dobré protiskluzné vlastnosti a pracuje s několika stupni kvalit vosků od základních – krátkodobých až po tvrdé – dlouhodobé. Tyto vosky mají různé optické vlastnosti od matu až po výrazný lesk.
Voskování linolea předchází strhnutí původních vosků, pak následuje řádné strojové předmytí podlah. Po té se ochranná vrstva vosku nanáší ve dvou až třech vrstvách. Výhodou tohoto povrchového ošetření se nečistoty na podlahovině tolik nezachytávají a zjednoduší se její údržba. Po provedení služby se vylepší vzhled povrchu.
Běžné polymerní ochranné nátěry – tzv. „vosky nebo poliše“ – jsou definovány jako krátkodobě funkční ochranné nátěry. Důležité je vědět, že nejsou pro polyuretanový povrch optimální a jejich aplikaci výrobci podlahovin nedoporučují. Problematická většinou bývá jejich přilnavost a to poté velmi významně ovlivňuje životnost nátěru, která je ve srovnání s 2K-PU laky velmi krátká.
PŘEHLED OCHRANNÝCH VOSKOVÝCH NÁTĚRŮPODLAH
SECURA – tvrdá ochranná vosková / polymerní vrstva 1K
Hedvábně matná, metalicky zesíťovaná polymerní disperze s vysokou odolností vůči rýhám od podpatků. Pro ošetření základně vyčištěných podlah. Chrání podlahy, snižuje přilnavost nečistot a usnadňuje běžné čištění. Bezpečnost při chůzi zůstává zachována. Vhodná také pro sanaci ochranného nátěru metodou High-Speed. Splňuje požadavky normy DIN 18032 pro sportovní podlahy.
SG LESK – tvrdá ochranná vosková / polymerní vrstva 1K
Lesklá, metalicky zesíťovaná polymerní disperze s vysokou odolností vůči rýhám od podpatků. Pro ošetření základně vyčištěných podlah. Chrání podlahy, snižuje přilnavost nečistot a usnadňuje běžné čištění. Bezpečnost při chůzi zůstává zachována. Vhodná také pro sanaci ochranného nátěru metodou High-Speed.
MEDICA – tvrdá ochranná vosková / polymerní vrstva 1K
Speciální, hedvábně lesklá, metalicky zesíťovaná polymerní disperze se zvýšenou odolností vůči dezinfekčním prostředkům a alkoholovým preparátům. Pro ošetření základně vyčištěných podlah. Chrání podlahy, snižuje přilnavost nečistot a usnadňuje běžné čištění. Bezpečnost při chůzi zůstává zachována. Vhodná také pro sanaci ochranného nátěru metodou High-Speed.
MAT 3000 PU – polymerní disperze
Matná polymerní disperze pro ošetření nově položených nebo základně vyčištěných podlah a pro oživení podlah s PU-úpravou povrchu. Pro domácnost a objekt. Neobsahuje kovy. Chrání podlahu elastickým, protiskluzným ochranným filmem. Zamezuje přilnutí nečistot a usnadňuje běžné čištění. Nyní ještě matnější – pro přirozený optický vzhled. Splňuje požadavky normy DIN 18032 (kluznost) pro sportovní podlahy.
LESK 3000 PU – polymerní disperze
Lesklá polymerní disperze pro ošetření nově položených nebo základně vyčištěných podlah a pro oživení podlah s PU-úpravou povrchu. Pro domácnost a objekt. Neobsahuje kovy. Chrání podlahu elastickým, protiskluzným ochranným filmem. Zamezuje přilnutí nečistot a usnadňuje běžné čištění. Je vhodná pro sanaci ochranného nátěru metodou High-Speed.
R 1000 čistící přípravek – denní údržba podlah
Ošetřovací a čistící prostředek pro běžné čištění a ošetřování všech elastických podlah a tvrdých podlah. Na bázi vodou rozpustných ošetřovacích komponentů, které nevyžadují žádné životní prostředí zatěžující základní čištění. Čistí a ošetřuje v jednom pracovním kroku. V používaných koncentracích je pH neutrální. Vhodný pro použití ve všech čistících automatech. Doporučen také pro první ošetření gumových podlah. Vynikající vázání nečistot a mastných usazenin Působí protiskluzně, je antistatický a hedvábně matný. Splňuje požadavky normy DIN 18032 (kluznost) pro sportovní podlahy.